Fizinio asmens bankrotas

Fizinio asmens bankrotas ganai dažnas įvykis Vakarų Europoje, tačiau Lietuvoje jis dar nėra visai priimtinas. Neretai žmonės mano, kad bankrutuoti gali tik įvairios įmonės ir panašūs subjektai, tai yra juridiniais asmenys. Tačiau jie nėra visiškai teisūs, nes ir fizinio asmens bankrotas yra įmanomas. Kas yra fizinio asmens bankrotas? Tai yra įvykis, kurio metu yra atstatomas asmens mokumas jo galimų kreditorių atžvilgiu. Ką jis duoda individualiam asmeniui. Iki fizinio asmens bankroto atsiradimo nebuvo įmanoma atsikratyti skolų, jos sekdavo skolininką iki gyvenimo pabaigos, tačiau šiais laikais, patobulėjus teisinei sistemai bei pradėjus naudoti vakarų sistemos modelį. Kita problema buvo tokia, kad ir net po skolininko mirties buvo galima jo skolas ieškoti iš jam artimųjų žmonių, tai yra šeimos bei kitų giminaičių. Fizinio asmens bankroto nebuvimas skatino šešėlinę ekonomiką, nes pas dažną vyravo nusistatymas, kad geriau dirbti nelegaliai ir taip nemokėti antstoliams.

                      Kaip ir kiekvienas teisinis procesas, šis taip pat turi savų pliusų bei minusų, tačiau ši procedūra yra akivaizdžiai reikalinga. Viena iš pagrindinių priežasčių yra legalios bei sąžiningos veiklos skatinimas, kuris gali atnešti papildomų lėšų į valstybės biudžetą. Taip pat ne visi fiziniai asmenys prieš imdami paskolas teisingai įvertina savo finansinę situaciją kuri neretai yra ne tokia gera kaip jiems pasirodo iš pirmo žvilgsnio. Lietuvoje fizinio asmens bankrotas atsirado dar 2013 metais, kas leido nemokiems asmenis kurti bankroto bylas ir taip panaikinti jų atsakomybę skolinusiųjų atžvilgiu. Taip pat šioje šalyje negalima skelbti bankroto asmenims, kurie: įsiskolinimo sutartys buvo sudarytos pažeidžiant LR įstatymus taip pat jeigu skolininkas negalėjo padengti nuostolių dėl žalingų įpročių atsiradimo (alkoholizmo, narkotinių medžiagų naudojimo ir panašiai). LR įstatymai taip pat nurodo, kitų priežasčių dėl kurių fiziniam asmeniu negali būti iškelta bankroto byla.

                      Tačiau net ir iškėlus bankroto bylą nereiškia, kad fizinis asmuo yra atleidžiamas nuo atsakomybės, dar kitaip tariant nuo skolos grąžinimo. Bankrutuoti gali tik tas žmogus, kuris sąžiningai vykdė kreditorių reikalavimus ir nesiekė su bankroto byla gauti finansinės naudos, kitaip tariant- pasipelnyti.