SKOLŲ IŠIEŠKOJIMAS Kaune. KOKĮ BŪDĄ PASIRINKTI?

Skolos išieškojimas
Skolos išieškojimas

SKOLŲ IŠIEŠKOJIMAS

Turbūt kiekvienas esame nors kartą paskolinę pinigų. Jei skola atiduodama sutartu laiku, jokių problemų nekyla, tačiau jei skolininkas pasiskolintų pinigų grąžinti visai neskuba ar net piktybiškai vengia tai daryti, tuomet jau kyla nemaloni situacija. Jei kreditoriui nepavyksta pačiam susitarti su skolininku, tuomet reikėtų kreiptis į šios srities specialistus, kurie padės išieškoti skolą. Skolų išieškojimo būdų yra įvairių, tačiau koks būdas efektyviausias ir tinkamiausias jūsų atveju?

Skolų išieškojimas gali būti dviejų tipų – tai ikiteisminis skolos išieškojimas ir teisminis skolos išieškojimas. Abu šie būdai turi privalumų ir trūkumų, bet tinkamiausią jums reikėtų pasirinkti įvertinus skolos aplinkybes, santykius su skolininku, skolininko finansinę padėtį, skolos senumą ir kt.

Ikiteisminis skolų išieškojimas

Tai ko gero dažniausias pasirinkimas siekiant išieškoti skolą. Dažniausiai ikiteisminiu skolų išieškojimu rūpinasi skolų išieškojimo bendrovės. Toks būdas reikalauja mažiausiai laiko, nereikalauja daugybės papildomų išlaidų ir yra pats paprasčiausias. Kai kreditoriui nepavyksta susitarti su skolininku ir po daugybės raginimų skola nėra grąžinama, visiškai priešingą rezultatą gali pasiekti skolų išieškojimo įmonė. Skolų išieškojimo bendrovei su skolininku dažniausiai pavyksta susitarti tiesiog įspėjus jį apie galimas pasekmes ir paraginus grąžinti susidariusią skolą. Įmonė bendrauja su skolininku, aptaria skolos grąžinimo sąlygas, tarpininkauja tarp kreditoriaus ir skolininko siekdamos suderinti abejoms šalims palankiausias skolos grąžinimo sąlygas.

Jei skolininkas nevykdo įsipareigojimų net ir tarpininkaujant skolų išieškojimo bendrovei ir atsisako skolą grąžinti geranoriškai, vienintelis priverstinis skolos išieškojimo būdas yra skolos išieškojimas teismo sprendimo pagrindu. Nepavykus atgauti skolos ikiteisminiu būdu, į teismą galima kreiptis dviem būdais – teikiant pareiškimą dėl teismo įsakymo išdavimo arba teikiant ieškinį bendra tvarka. Abu būdai tinkami išieškoti skolą, tačiau jie yra visiškai skirtingi.

Pareiškimas dėl teismo įsakymo išdavimo

Skolų išieškojimas teikiant pareiškimą yra pigesnis ir greitesnis procesas nei kreipiantis į teismą bendra tvarka. Teikiant pareiškimą mokamas 4 kartus mažesnis žyminis mokestis nei kreipiantis įprastą tvarka – teikiant ieškinį, taip pat dokumentų rengimo kaina yra ženkliai mažesnė nei ruošiant dokumentus ieškiniui. Tai pigiausias  būdas susigrąžinti skolą teisminiu keliu, taip pat nereikia dalyvauti teismo posėdžiuose, taigi šis procesas dar ir mažiausiai varginantis. Proceso trukmė gana greita, bylos nagrinėjimas dažniausiai užtrunka apie 2-3 mėnesius, tačiau būtina, kad skolininkas sutiktų grąžinti skolą, kitu atveju gaištamas laikas ir vėliau vis tiek reikia į teismą kreiptis bendra tvarka – teikti ieškinį. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad pareiškimo teikimas dėl teismo įsakymo išdavimo tinkamas tik tuo atveju, jei skolininkas nesielgia piktybiškai, nevengia bendrauti, būtina, kad jis priimtų teismo siunčiamus dokumentus, kitaip byla nebus išnagrinėta.

Skolų išieškojimas teikiant ieškinį teismui bendra tvarka

Ieškinio teikimas teismui yra įprastas procesas, kurio metu išieškoma skola iš skolininko. Teikiant ieškinį mokamas didesnis žyminis mokestis nei teikiant pareiškimą, kuris siekia 3% nuo reikalaujamos išieškoti sumos, bet ne mažiau nei 20 eur. Teikiant ieškinį ženkliai brangiau kainuoja ir dokumentų parengimas, kai kuriais atvejais atsiranda papildomų išlaidų, pavyzdžiui kilus ginčui tarp kreditoriaus ir skolininko reikia mokėti advokatui už dalyvavimus teismo posėdžiuose ir pan. O ir pats procesas įprastai trunka ilgiau nei teikiant pareiškimą dėl teismo įsakymo išdavimo. Tačiau, nesvarbu ar pavyksta skolininkui įteikti procesinius dokumentus, bylos nagrinėjimas vyksta teisme net ir nepavykus susisiekti su skolininku. Ieškinio teikimas yra brangesnis ir ilgesnis procesas nei teikiant pareiškimą, tačiau byla nagrinėjama ir kilus ginčui, ar net nepavykus susisiekti su skolininku.

Kaip pataria teisininkas Saulius Narbutas pats pigiausias ir paprasčiausias būdas susigrąžinti skolą yra kreditoriaus ir skolininko geranoriškas susitarimas ar kreipimasis į skolų išieškojimo bendroves, kurios atlieka ikiteisminį skolų išieškojimą. Jei susitarti geranoriškai nepavyksta, belieka kreiptis į teismą. Prieš kreipiantis į teismą reikėtų įsivertinti koks gi yra jūsų skolininkas. Jei manot, kad skolininkas kels ginčus ar vengs priimti teismo procesinius dokumentus, tuomet į teismą kreiptis reikėtų bendra tvarka ir teikti ieškinį. Kreipiantis į teismą bendra tvarka užtikrinama, kad bus išspręstas skolos grąžinimo klausimas jūsų naudai.

Papildomai informacijos dėl skolų išieškojimo skaitykite: SKOLŲ IŠIEŠKOJIMAS

Draugai: - Marketingo agentūra - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - VeidoskaitaTeniso treniruotės - Pranešimai spaudai